Pięć organizacji pozarządowych zajmie się posadzeniem blisko 700 drzew na terenie województwa lubelskiego. Projekt został stworzony z okazji jubileuszu województwa.
Jeszcze w czerwcu Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego informował o zasadzeniu 550 drzew na jubileusz powstania województwa. Teraz już wiemy, że tych drzew nie będzie 550, a 690. Nowe nasadzenia pojawią się w Krasnymstawie, Kraśniku, Świdniku, Lubartowie, Lublinie oraz Włodawie. Oprócz samych nasadzeń będą organizowane akcje edukacyjne dla lokalnych społeczności. Koszt projektu to 130 tys. zł.
– Tyle się mówi o suszy, o zbyt małej liczbie drzew w miastach i wszechobecnej betonozie. Dlatego województwo lubelskie wychodzi temu problemowi naprzeciw i posadzimy kilkaset nowych drzew w miastach powyżej 8 tys. mieszańców. Jestem pod wrażeniem zaangażowania w akcję, która w zamyśle miała nawiązywać do 550-lecia województwa lubelskiego, a dzięki gospodarności i zaangażowaniu liczba drzew, które zostaną zasadzone, wzrośnie do 690 sztuk. W dodatku całej tej akcji będą towarzyszyły działania edukacyjne dla różnych grup – przedszkolaków, uczniów i seniorów. Jest to zadanie niezwykle potrzebne w naszym regionie – mówił Marek Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.
We wtorek (10 września) w UMWL zostały podpisane umowy z wykonawcami zleconego zadania. Są to fundacje działające na terenie Lubelszczyzny.
W Kraśniku akcją zasadzeń zajmie się Fundacja Odzyskaj Środowisko. Posadzonych zostanie 200 drzew na terenie w okolicach zalewu przy ul. Nadstawnej. Będą to klony, morwy oraz lipy.
– Dobrem drzew zajmowali się dendrolodzy i specjaliści, którzy wiedzą jakie gatunki można zasadzić na danym terenie. Mieszkańcy Kraśnika oraz Kraśnickie Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe będą dbać o to by te drzewa się przyjęły i rosły zdrowo – mówi burmistrz Kraśnika, Krzysztof Staruch. – 300 drzew to na pewno zauważalna ilość, jednak w skali miasta już wygląda to inaczej. Na pewno będziemy co roku sukcesywnie kupować kolejne sadzonki aby uzupełniać kraśnicki drzewostan.
We Włodawie zasadzonych zostanie 50 drzew. Będą to głównie lipa drobnolistna, jarząb pospolity, klon zwyczajny, brzoza brodawkowata oraz dęby szypułkowe.
– Nie liczy się ilość, ale jakość i możliwość utrzymania tych drzew. Można posadzić i 100 drzew, ale kto będzie je podlewać? Chodzi o to, by te drzewa się utrzymały i rosły – mówi Edyta Gałan.
Do Krasnegostawu trafi 230 drzew. To głogi i dęby szypułkowe. Zasadzone zostaną w czterech lokalizacjach miasta – przy ul. Okrzei, Mickiewicza, Mostowej i Sikorskiego.
W Lubartowie zasadzonych zostanie 100 drzew. To klony, jawory, lipy drobnolistne, buki zwyczajne, dęby szypułkowane.
W Lublinie oraz Świdniku zasadzonych zostanie 110 drzew (60 Świdnik, 50 Lublin). Zadanie powierzono fundacji Pszczoły i drzewa. Zasadzone zostaną grusze, jabłonie rajskie, sosny czarne, klony zwyczajne, lipy drobnolistne, wiśnie, klony i graby.
Każda sadzonka ma mieć ponad 120 cm i nie może zostać zasadzona w donicy, tylko ma trafić bezpośrednio do gruntu. Tematyka działań edukacyjnych będzie dotyczyć roli drzew w przyrodzie ze szczególnym akcentem na ich znaczenie dla człowieka w obliczu zmian klimatu oraz nadmiernego, nieprzemyślanego wykorzystywania betonu w przestrzeni publicznej miast.